Pietní vzpomínka k výročí 100 let od vyhlášení I. světové války u pomníku padlých

Vážení občané, sešli jsme se u tohoto pomníku, abychom si připomněli 100 let od zahájení I. světové války.

Po atentátu spáchaného srbskou organizací „Černá ruka“ na císaře Františka Ferdinada d´Este vyhlásilo Rakousko-Uhersko 28.7.1914 válku Srbsku a poté se během krátké doby rozpoutala I. světová válka, válka velmi hrůzná a krvavá. Dříve probíhaly války jako napoleonské, husitské, válka 30-ti letá, až tato dostala název světová. Do této války se zapojily posléze i další státy a kontinenty, Afrika, Asie, Amerika, Japonsko. Z české části tehdejší monarchie narukovalo jeden milion 300 tisíc vojáků, z naší obce 71. Jak krutá a hrůzná tato válka byla, dosvědčují dodnes milióny padlých.

V I. světové vílce padlo na 10 mil. vojáků a dalších 7 mil. zemřelo na válečné útrapy. Počet obětí z Čech a Moravy se odhaduje na 150 tisíc z toho z naší obce 18. Dodnes nejsou přesně vyčísleny škody morální i humanitní. Složité bylo též začleňování vojáků do společnosti. Plenkovičtí bojovali na mnoha frontách. Na ruské frontě padli například Robert Šimánek (č.p. 68), Václav Fousek (č.p. 1), bratři Jan a Josef Ševčíkovi (č.p. 3), Karel Drozd (č.p. 70). Každý jednotlivý voják má jistě svou smutnou historii.

První obětí války se stal Eduard Zahradník, devětadvacetiletý domkař z č.p. 37, a to pouhý měsíc po jejím vypuknutí.

V posledním plenkovickém Zpravodaji Pavel Šimeček popsal pravděpodobný osud dvou:

František Horák se narodil 8.10.1897 na čísle popisném 15 v rodině sedláka Ondřeje Horáka a Marie, rozené Májecké. Tomuto mladému muži bylo 21 let, když padl.

František Holík se narodil se 2.12.1877 v Žerůtkách a oženil se s Marií Souralovou, bydleli v Plenkovicích č.p. 74. Pan František Holík zemřel v lazaretu v dnešním Slovinsku ve věku 40 let.

O úmrtí Karla Drozda vojáka 99. pluku napsal rodině jeho kamarád:

Drazí přátelé! Dovoluji si Vám sděliti smutnou zprávu o Vašem synu Karlu. Nelekejte se. Váš syn byl zachycen dělovou koulí, šrapnelem, takže byl v pěti minutách mrtev. Zemřel lehkou smrtí v úterý navečer v 6 hodin a 1. srpna byl pochován ráno v 5 hodin. Odpusťte, že Vám tak překvapeně píši, moje povinnost jest to, byl to můj krajan a kamarád. Poslední slova jeho byla Ježíš, Maria, Josef a již se poroučel na odpočinek věčný

. …Prostých pár slov, z nichž i po téměř sto letech (padl r. 1916) mrazí. Karlu Drozdovi nebylo ještě ani 21 let.

Dovolte mi, abych zde vzdal hold padlým vojákům a přečetl jejich jména:

SEZNAM PADLÝCH V I. SVĚTOVÉ VÁLCE Z PLENKOVIC

1- Fousek Václav   25.5.1915                                10- Šimánek  Rob.    14.8.1915

2- Ševčík Jan           17.7.1915                                11- Krula Frant.           5.4.1918

3- Ševčík Josef         5.7.1916                                 12- Salát Petr             18.6.1918

4- Drozd leopold    19.9.1918                                13- Petrželka Frant.  28.10.1918

5- Brychta Frant     29,11.1914                              14- Komenda Jan      20.10.1918

6- Horák Frant.       20.10.1918                              15- Zahradník Ed.      29.8.1914

7- Holík Frant.          7.6.1917                                 16- Švaner Karel        30.6.1915

8- Drozd Karel         30.7.1916                                17- Gregor Jan           16.6.1918

9- Šláf Václav           23.9.1918                                18- Fenrich Josef       30.8.1922

Jistě by stálo za zvážení, zda by se nedaly vysledovat osudy dalších padlých vojáků z Plenkovic - kde padli, kde jsou pohřbeni či další podrobnosti.

K uctění památky i pro připomínku budoucím generacím v Plenkovicích pořídila na vlastní náklady obec pomník. Slavnostní odhalení a vysvěcení se konalo 18. června 1926.

A tak se občas zastavme u tohoto pomníku a važme si, že žijeme v míru. Neberme to jako samozřejmost a že se nás boje v Afganistánu, či na Blízkém Východě a nyní také na Ukrajině netýkají. Sestřelit civilní letadlo, kde cestují mimo jiné děti, staří lidé vojenskou raketou ve výšce 10km je totální zvrhlost. Celý svět je oprávněně rozhořčen nad touto šílenou akcí.

Jak těžce dodnes neseme, že nás velmoci na začátku II.světové války zradily, když umožnily zabrání našeho pohraničí hitlerovským Německem.

A tak tu stojíme u pomníku padlých, važme si míru a vzdejme Čest památce našich padlých občanů!

Děkuji vám, že jste přišli a svou účastí jsme vzdali hold těmto našim padlým!

 

 
Hledat
Líbí se Vám nové webové stránky obce?
 
Banner
Banner
Banner

Obecní úřad Plenkovice

671 51 Kravsko

515 255 143

info@plenkovice.cz

Zajímavé odkazy
Veřejné zakázky

SDH Plenkovice

Jižní Morava Info

Hledat
Líbí se Vám nové webové stránky obce?
 
Banner
Banner
Banner

Obecní úřad Plenkovice

671 51 Kravsko

515 255 143

info@plenkovice.cz

Ubytování Znojmo Dětská hřiště
TOPlist
Dětská hřiště - www.drevoartikl.cz/detska-hriste
Zmrzlinové stroje - www.zmrzlina-stroje.cz Hotel Besední dům Valtice nabízí - hotel Valtice, penzion Valtice, ubytování ve Valticích, restaurace Valtice www.uzeleneho-domu.cz - apartmán v Mikulově, ubytování v Mikulově, ubytování v soukromí v Mikulově Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Ubytování Vranovská přehrada, Vranov nad Dyjí, dovolená Vranovská přehrada - Hotel Vranov J.P.S. – zmrzlinové stroje s.r.o. vám nabízí opravy a servis zmrzlinových strojů. výroba dresů, výroba hokejových dresů, výroba sportovních dresů, výroba cyklistických dresů Penzion Morava Znojmo nabízí - penzion Znojmo, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, vinařská turistika Znojmo Agra Horní Dunajovice - výkup zemědělských pozemků Znojmo, rotlinná výroba, živočišná výroba, zemědělské služby - Znojmo Penzion u Výra | Penzion ve Znojmě, cykloturistika Znojmo, ubytování ve Znojmě, penzion Výrovice Autokemp Výr Znojmo nabízí - kemp Znojmo, autokemp Znojmo, autokemp Jižní Morava Ubytování Mikulov - Penzion MIKULOV - Penzion Euro Villa Daniela Valtice - www.sklepuvaly.cz Penzion U Hrádku nabízí bydlení v centru Podyjí v blízkosti se nachází Vranovská přehrada a Vranov nad Dyjí. EthicSport - profesionální doplňková výživa sportovců Massagen - Ernstbrunn, Hollabrunn, Laa an der Thaya, Mistelbach, Poysdorf Vlasová kosmetika ColourB4 - ColourB4 vlasová kosmetika - odbarvovač vlasů, narovnávač vlasů, ochrana vlasů Svatby Valtice, Lednicko-Valtický areál Firemní akce, soukromé oslavy, Valtice, Lednicko-Valtický areál Ubytování Valtice, Lednicko-Valtický areál Cykloturistika Valtice, Lednicko-Valtický areál Turistický průvodce Valtice, Lednicko-Valtický areál Valtice Info - ubytování Valtice, restaurace Valtice, vinařství Valtice, cykloturistika Valtice MALÁČ - Zmrzlinový stroj, Cukrářská pec Lainox, Konvektomat Retigo, Zmrzlinová vitrína, Vitrína Scaiola, Poutač na točenou zmrzlinu